Tüm Ürünlerde Peşin Fiyatına 3 Taksit İmkanı

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır ?

Mar 31, 2020
media

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte sonradan baktığımızda tatlı telaş olarak düşüneceğimiz ama içinde bulunduğumuzda yorucu olan hazırlık süreçlerinin de içerisinde buluyoruz kendimizi. Tatlı telaşların çoğunluğunu yörelere ait adetler oluştururken bazen farklılıklar gösterebilmektedir. Yöreden yöreye değişiklikler gösteren düğün öncesi zorlu bir süreç olabilecek gelin bohçası nasıl hazırlanır sorusunun cevabını bu yazımızda vereceğiz.

Gelin bohçası nasıl hazırlanır sorusunun tam cevabını verebilmek yöreden yöreye farklılıklar gösterdiği için zor olsa da en genel haliyle bahsetmek istiyoruz. Damat tarafından gelin için hazırlanan gelin bohçasında öncelikle gecelik ve sabahlık takımlarının olması gerekmektedir. Ünlü firmalar tarafından gündelik tarzda değil de daha özel tasarımlarla ve kumaşlarla hazırlanan sabahlık ve gecelik takımları dijital ortamda, iç giyim mağazalarında çeyiz paketi adı altında satılmaktadır.

Gelin bohçası nasıl hazırlanır sorusunun bir diğer adım olan cevabı da bohçanın içerisine terlik ve ayakkabı koyulmasının gerekliliğidir. Vitrinlerde gündelik kullanımlardan biraz uzak olup, çok süslü diye tanımlayabileceğimiz terlikler gelin bohçaları için bire bir seçimlerdir. Gelin terliği adı altında alınabilecek bu terliklerin yanına gündelik kullanımdan biraz farklı bir çift bayan ayakkabısı ve ayakkabıyla beraber kullanım için uygun olan çorap koyulması da gerekmektedir.

Gelin bohçasında en fazla yer kaplayan ve maddi anlamda ucu çok açık olan ürünlerden birisi de gelin için alınacak olan kişisel bakım ürünleridir. Gelin bohçaları için hazırlanmış olan makyaj setleri bulunsa da makyaj için kullanılan ürünler ayrı alınarak kendiniz de bir set oluşturabilirsiniz. Gelin bohçası hazırlarken kişisel bakım ürünlerini ve makyaj malzemelerini gelinin kendisine danışarak seçmeniz en doğrusu olacaktır. Bazı markaların bazı ürünlerini gelinin normalde tercih etmemesi halinde bu ürünlerin gelin bohçasına koyulması hoş olmayacaktır. Burada gündelik yaşamda nadiren kullanılabilecek özel günlerde kullanılması tercih edilecek özel, pahalı bir parfüm koyulması da şık bir hareket olacaktır.

Yeni gelinlerin ev hayatının haricinde dışarıdaki giyim kuşamına da önem vermesi genel adetler arasındadır. Kıyafetlerdeki gösterilecek özen genellikle erkek tarafının aldığı hediyelerle, bohçalaşmayla sağlanmaktadır. Bu nedenle nişan bohçasında genel olarak adetlere göre gelinin giyimi kuşamı için ürünler koyulması gerekmektedir. Burada ayrıca normal çanta koyulabileceği gibi özel günlerde kullanılabilecek gelin çantası olarak adlandırılan çanta da koyulabilir.

Yöreler arasında farklılıklar gösterse de iki tarafın anlaşmasına bağlı olarak gelin bohçasına erkek tarafının alması gerektiği takı setlerinin koyulması da normaldir. Geline gelin bohçası içerisinde gönderilecek olan takıların hem erkek tarafı için hem de kız tarafı için gurur verici bir durum olarak görülmektedir. Geçmiş yıllarda gelinler tarafından kullanılan çok büyük sandıklar günümüzde demode olmuştur. Günümüzde süslü küçük sandıklar, süslü bohçalar veya kadife kutular kullanılmaktadır.

 

Related Articles
Related Products
Comments: 3
by Mark Johanson 15-08-2015 00:00

Curabitur sollicitudin mauris sed leo gravida tempus.

by Katrin Dester 31-08-2015 23:41

 Cras quis sapien varius, convallis lectus sit amet, facilisis odio. Duis viverra et nulla tincidunt posuere. 

by John Detter 04-10-2015 23:10

Curabitur non interdum nisi. Maecenas pretium sodales consequat. Suspendisse faucibus condimentum orci, in efficitur neque bibendum id. Ut nec ipsum eros. Duis sagittis dui non mi lacinia, sit amet vulputate neque commodo. Ut eget pulvinar lorem. Integer dapibus tortor quis est volutpat maximus. Phasellus fermentum vel sapien pellentesque loborti

Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*

Üste Çık